Bunkry przeciwatomowe W.

Bunkry przeciwatomowe W.

Stan z dnia 28/10/2021





Przed drugą wojną światową wieś w okolicach, której znajduje się schron należała do naszych zachodnich sąsiadów. Produkowano w niej napoje z jabłek.
10 lutego 1945 roku na tychże terenach doszło do starcia radzieckich czołgów IS-2 i T34 przeciwko zmotoryzowanym oddziałom niemieckim.

Po wojnie lasach nieopodal wsi powstała tajna radziecka baza wojskowa, która była częścią projektu Боевая Aрмейская Pадиорелейная Cистема.
Ówcześnie istniejący jeden bunkier miał przetrwać bombardowanie artylerii i lotnictwa.
Drugi przeciwatomowy dwupoziomowy schron powstał na początku lat osiemdziesiątych. W przypadku wybuchu globalnego konfliktu miały one stanowić dobrze zabezpieczone i zamaskowane zapasowe stanowiska dowodzenia sztabu Północnej Grupy Wojsk oraz Naczelnego Dowództwa Zachodniego Teatru Działań Strategicznych.
Niedaleko znajdują się również pozostałości po największym poradzieckim poligonie lotniczym, będącym makietom lotniska NATO- dawny teren szkoleniowy do bombardowań.


Ciekawostką jest również to ze w roku
1987 roku radziecki pocisk rakietowy powietrze-ziemia AS-14 'Kedge' wystrzelony przez bombowiec frontowy Su-24 który początkowo miał uderzyc w poligon przez problemy techniczne trafił w kilka budynków wsi, dworzec, oraz zabił jednego człowieka. Całość szkód została zrekompensowana.

Na podstawie międzynarodowych umów o wycofaniu wojsk radzieckich z naszego kraju w pełni wyposażone obiekty przekazano stronie polskiej w dniu 29 lipca 1992 roku.
Po roku 1998 zostały całkowicie wyłączone z użytku i stopniowo rozgrabione.
































 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Katownia w piwnicy

Zamek ZZ