Cohn kaplica


Budowę pałacu ukończono prawdopodobnie pod koniec lat dwudziestych XIX wieku, kiedy właścicielem wsi był hrabia Stanisław Mycielski. 
W latach czterdziestych XIX wieku, okolice stały się sławne, a to dzięki utworzeniu przez hrabiego uzdrowiska, wykorzystując malownicze położenie terenów w pobliżu Warty i jej starorzecza na terenie Szwajcarii Żerkowskiej.
  Niestety wraz ze sprzedażą swojej posiadłości w 1862 roku uzdrowisko straciło swoją renomę i kurort przestaje istnieć. 
Okoliczne ziemje zakupiła żydowsko-niemiecka rodzina Cohnów, którzy przebudowali pałac i w parku niedaleko pałacu wybudowali neoklasycystyczne mauzoleum dla swego rodu Cohn.
Na początku XX wieku majątek trafił do rąk Gerarda Carsta (rodzina Cohnów zmieniła brzmiące zbyt żydowsko nazwisko na Carst), który dokonał kolejnej przebudowy pałacu. 
W czasie wojny pałac był siedzibą gestapo.
Po wojnie pałac podlegał pod skarb państwa, następnie stał się własnością jarocińskiej fabryki. 
Niestety próba dostosowania pałacu jako ośrodka rekreacyjnego dla pracowników doprowadziła do dewastacji obiektu, potem został przejęty przez PGR.
 Do lat siedemdziesiątych XX wieku pałac funkcjonował jako mieszkania dla pracowników rolnych. W latach dziewięćdziesiątych wieku stał się własnością prywatną.
Próba odbudowy stanęła w miejscu przynajmniej 15 lat temu, jest jeszcze dla niego nadzieja, ponieważ kbryła jest w stanie dobrym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Katownia w piwnicy

Zamek ZZ